Odchudzanie z Intermittent Fasting działa skutecznie. Oto jakie daje efekty.


Czym jest  Intermittent Fasting?

Brzmi skomplikowanie ale kiedy już przetłumaczymy te magiczne słowa na język polski powoli zaczynamy rozumieć o co tutaj może chodzić: Intermittent to “okresowy, czasowy” a fasting oznacza “post“. Tak więc zagadka już po części zostaje rozwiązana a nasza “dieta” potocznie oznacza “okresowy post“. Nie lubię komplikować rzeczy, jeśli da się je wyrazić prosto a im prościej tym lepiej  więc moja definicja to: czasami jemy a czasami nie jemy:)

No dobrze ale co to dokładniej oznacza? Tak naprawdę jak zastanowimy się precyzyjniej, to Intermittent Fasting nie jest dietą lecz bardziej sposobem lub schematem żywieniowym. Wskazuje okresy, kiedy możemy przyjmować posiłki oraz czas, kiedy musimy poradzić sobie bez jedzenia.

Ja mam 41 mam na imię Maciek i sportem intensywnie zajmuję się od 13 roku życia. Zdrowe odżywianie to druga moja pasja. To długa droga sportowca wiodła mnie przez wiele różnych sposobów odżywania w zależności od wyznaczonych celów sportowych na kolejnych etapach życia. Oczywiste jest, że nie planuję zostać w tym wieku sportowcem wyczynowym, ale sprawność sportowa na bardzo wysokim poziomie jest cały czas w moim zasięgu.

Wraz z wiekiem normalne jest, że coraz trudniej utrzymać wymarzoną sylwetkę z wielu powodów – metabolizm zwalnia, motywacja jest relatywnie mniejsza i przytłoczeni jesteśmy pracą, stresem i obowiązkami. Do tego nie zawsze, w pośpiechu dnia jesteśmy w stanie zjeść tak, jak byśmy chcieli lub jak powinniśmy. Napiszę więc jakie są moje odczucia w połączeniu schematu Intermittent Fasting z treningiem, kiedy celem staje się spalanie tłuszczu i utrzymaniu dobrej sportowej sylwetki.

 Intermittent Fasting a spalanie tłuszczu

Zacząłem stosowanie Intermittent Fasting od schematu: nie jem od 21.00 do 12.00 kolejnego dnia a następnie jem zdrowe posiłki od 12.00 do 21.00 pijąc przy tym dużo wody i omijając wszystko co nie jest zdrowe i co zawiera cukier. Początkowo moja waga przy wzroście 180 cm wynosiła 77 kg przy sportowej sylwetce. Pamiętajmy, że nowy sposób żywieniowy wymaga przynajmniej 3 tygodni stosowania, zanim organizm przystosuje się do nowej sytuacji i zacznie reagować na nowe bodźce, które mu przygotowaliśmy.

Po pierwszym miesiącu stosowania Intermittent Fasting byłem lżejszy o 1.5kg głównie pozbywając się z organizmu tłuszczu, gdyż kontroluje swoje parametry dość regularnie, tak więc ten schemat żywieniowy wróżył dobrze, a okazał się w moim przypadku nie taki męczący jak niektórzy sugerują, wprost przeciwnie – czuję się całkiem dobrze, omijając tak ważne i kultowe w dietetyce śniadanie. Zauważ, że większość czasu przeznaczonego na okres postu i tak przesypiasz. Ja wstaję o 8 i zamiast jeść – robię kawę (która także pomaga spalać tłuszcz i podkręca metabolizm). Po kawie z odrobiną mleka zawsze mnie trochę “zmula”:) tak więc woda na młyn aby nie czuć głodu. Następnie biorę się do pracy i zupełnie bez uczucia głodu docieram do godziny 12 kiedy zjadam odżywkę koncentratu białkowego (zwróć uwagę na skład białkowej odżywki – najlepiej omijaj te ze słodzikami, sztucznymi dodatkami i niepotrzebną chemią z polepszaczami smaku). W okolicach godzin 12-14 udaje mi się zacząć trening, podczas którego tłuszcz spala się w turbo tempie, gdyż paliwo z węglowodanów, które powinniśmy mieć w mięśniach jest na totalnych rezerwach i organizm musi sięgnąć do zapasów tłuszczu jako źródła energii – taki sprytny przekręt i robienie organizmu w balona, które zaowocuje sześciopakiem.

Trening podczas Intermittent Fasting

Ja wybieram trening umiarkowanie intensywny, ale zawsze na zakończenie “dobijam” się jakimś krótkim 5-10 minutowym HIITem czyli na przykład bieżnia z własnym obciążeniem – minuta w szybkim tempie i 30 sekund spacerkiem aby zmniejszyć tętno. Podstawowy trening stosuję wymieszany – ponieważ u mnie działa on najskuteczniej – łączę trening z obciążeniem i przerywam go 10 minutowymi wstawkami treningu cardio – działa super i wprowadza urozmaicanie. Nie jestem zwolennikiem jedynie treningu cardio na spalanie tłuszczu – oprócz tego, że jest obłędnie nudny, to jeszcze przyzwyczaja po pewnym czasie organizm to stałego obciążenia i tempa a wtedy jego skuteczność spektakularnie maleje.  Każdy trening staram się robić trochę inny aby nie przyzwyczaić mięśni. Pamiętaj, że trening z obciążeniem także skutecznie spala tłuszcz, szczególnie, jeśli wykonywany jest momencie, kiedy nie jadłeś od kilkunastu godzin a przerwy pomiędzy seriami są krótkie – a więc tętno stale jest na wyższym poziomie. Po treningu zaczynam okno żywieniowe poczynając od uzupełnienia organizmu białkiem i węglowodanami złożonymi np ciemnym makaronem lub posiłkiem z kaszą. Omijam cukry proste aby nie szaleć z wystrzałami insuliny w organizmie która krzyżuje wiele planów.

Odchudzanie z Intermittent Fasting

Moja waga po 2 miesiącach to spadek z  77kg na 72.4kg tak więc to całkiem niezłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę że trening z obciążeniem działa stymulująco na mięśnie nie pozwalając im “stopnieć” w okresie postu. Po miesiącu wydłużyłem okres postu do 14.00 i to jest najskuteczniejszy schemat czyli 16 godzin nie jemy i 8 godzin jemy. Kiedy nie jesz – pamiętaj aby pić dużo wody, pomaga także kawa i zielona herbata Matcha. Jak już zaczniesz stosować taki schemat żywieniowy i przetrwasz pierwsze odruchy mózgu, który będzie Ci chciał tak szalone postępowanie wybić z głowy napadami głodu – cała sytuacja zostanie opanowana a Ty możliwe że tak jak ja – poczujesz się po prostu bardzo zdrowo i energetycznie. Efektem ubocznym będzie spalony tłuszcz i jeszcze lepsza sylwetka, no to ogień!

 


Podoba ci się? Podziel się ze znajomymi!

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *