Kintsugi – niesamowita japońska sztuka sklejania porcelany złotem


Oto wspaniały pomysł na zakup czegoś niesamowicie oryginalnego i w stylu “hand made”. Ta starojapońska sztuka renowacji porcelany nazywa się Kintsugi i dosłownie znaczy “sklejanie, łączenie złotem”. Pomimo, że opisywana japońska tradycja ma kilkaset lat – obecnie coraz częściej nawiązują do niej rzemieślnicy, tworząc za pmocą Kintsugi niesamowite misy, talerze i filiżanki na nowo.

Technika Kintsugi wykorzystuje głównie złoto i srebro oraz specjalnie przygotowaną masę do łączenia pękniętych elementów porcelany. Samo złoto  czy srebro służy oczywiście do końcowego przyozdobienia reperowanej ceramiki, ale efekt końcowy robi niesamowite wrażenie. Misy i naczynia wyglądają często nawet lepiej niż przed stłuczeniem!:)

va: thinktheology.co.uk

Kintsugi to tak naprawdę “złote blizny”, dzięki którym potłuczona, czasami bardzo wartościowa ceramika dostaje drugą szansę bytu. W wielu przypadkach, właściwie i fachowo wykonane Kintsugi nadaje naczyniu całkowicie nowy, artystyczny wręcz wygląd rękodzielniczy co sprawia, że często tak odratowana ceramika jest znacznie droższa i bardziej pożądana niż przed rozbiciem.

via: mansfieldceramics.com

Technikę Kintsugi cechuje w tle także głębsza filozofia Wabi Sabi, nawiązująca do ludzi i ich życiowych doświadczeń oraz napotykanych problemów. Mówi ona, że nawet jeśli w życiu doznasz wielu trudnych chwil i Twoja rzeczywistość rozpada się na kawałki, zawsze możesz wrócić silniejszy, pozbierać się a Twoje blizny życiowe będą mocne i będziesz z nich dumny, bo przezwyciężyłeś trudności i Twoja obecna forma dzięki temu jest lepsza i a Ty silniejszy. Bo piękno nie zawsze musi być doskonałe.

via: lifegate.com

W naszym SKLEPIE  znajdziesz miseczkę japońską wykonaną techniką Kintsugi z efektem złota

 

 


Podoba ci się? Podziel się ze znajomymi!

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *